آمپول فوروزماید 40 میلی گرم


محلول تزریقی فورزماید 40 میلی گرم در 4 میلی لیتر گروه درمانی: Cardiovascular Drugs داروهای قلبی عروقی


موارد مصرف
فوروزماید در درمان خیز ( همراه با نارسایی احتقانی قلب ، سیروز کبدی و بیماری کلیوی ) و کم ادراری ناشی از نارسایی کلیوی و زیادی خفیف تا متوسط فشارخون و به عنوان داروی کمکی در درمان بحران زیادی فشارخون مصرف می شود .
هشدارها
۱ - این دارو در موارد بی ادراری و عیب کار کلیه باید با احتیاط فراوان مصرف شود .

۲ - این دارو ممکن است سبب بروز کمی پتاسیم و سدیم خون شود .

۳ - بیماران سالخورده ممکن است به اثرات این دارو بر روی فشار خون و الکترولیت ها حساستر بوده و در معرض خطر بروز کلاپس گردش خون و حملات ترومبو آمبولی باشند .
فارماكوكینتیك
تقریباً ۷۰-۶۰ درصد فوروزماید پس از مصرف خوراکی جذب می شود . غذا ممکن است سرعت جذب را بدون تغییر اثر مدری ، کم کند . پیوند فوروزماید به پروتئین بسیار زیاد است . نیمه عمر دارو ۱-۵/۰ ساعت است . متابولیسم دارو کبدی است . اثر دارو از راه خوراکی پس از ۶۰-۲۰ دقیقه و از را تزریق وریدی پس از ۵ دقیقه شروع می شود . زمان لازم برای رسیدن به اوج اثر مدر دارو ، از راه خوراکی ۲ - ۱ ساعت و از راه وریدی طی ۳۰ دقیقه است . اوج اثر کاهنده فشار خون این دارو تا چند روز پس از شروع دوره درمان ظاهر نمی شود . طول اثر دارو از راه خوراکی ۸ - ۶ ساعت و از راه وریدی ۲ ساعت است . ۸۸ درصد فوروزماید از راه کلیه و ۱۲ درصد از راه صفرا و مدفوع دفع می شود .
عوارض جانبی
کمی سدیم خون ، کمی پتاسیم خون و کمی منیزیم خون ، آلکالوز ناشی از کمی کلرور خون ، افزایش دفع کلسیم ، کاهش فشار خون ، تهوع ، اختلالات گوارشی ، افزایش اوره خون و نقرس ، افزایش موقت غلظت کلسترول و تری گلیسیرید پلاسما با مصرف این دارو گزارش شده است .
تداخل های دارویی
مصرف همزمان لیتیم با فوروزماید ممکن است موجب بروز مسمومیت ناشی از لیتیم شود . اثرات ضد انعقادی داروهای ضد انعقاد در صورت مصرف همزمان با فروزماید ممکن است افزایش یابد .
نكات قابل توصیه
۱ - مصرف این دارو حتی در صورت احساس بهبودی باید ادامه یابد .

۲ - این دارو افزایش فشار خون را درمان نمی کند ، بلکه آنرا کنترل می نماید . از اینرو مصرف این دارو ممکن است تا آخر عمر ضروری باشد .

۳ - درطول مصرف این دارو احتمال بروز کمی پتاسیم خون وجود دارد ، از اینرو مصرف این دارو ممکن است مصرف مکمل های پتاسیم ضروری باشد .

۴ - در هنگام ایستادن به مدت طولانی، انجام فعالیت جسمانی یا در هوای گرم ، به علت اثر کاهنده فشار خون در حالت ایستاده ، باید احتیاط شود .

۵ - به عنوان پایین آورنده فسار خون از مصرف سایر داروها بخصوص داروهای مقلد سمپاتیک که نیاز به نسخه پزسک ندارند باید خودداری شود .

۶ - اگر برنامه مصرف دارو یکبار در روز باشد ، به منظور جلوگیری از تکرر ادرار در طول شب این دارو باید صبح مصرف شود .

۷ - اگر فوروزماید به رژیم درمانی فشارخون اضافه شود ، به منظور جلوگیری از افت شدید آن ، کاهش مقدار مصرف سایر داروهای کاهنده فشارخون ممکن است ضروری باشد .

۸ - اگر کم ادراری با حداکثر مصرف این دارو به مدت ۲۴ ساعت ادامه داشته باشد ، توصیه می شود مصرف دارو قطع شود .

۹ - احتمال بروز حساسیت به نور با مصرف فروزماید وجود دارد . از تماس بیش از حد با نور خورشید باید خودداری کرد .

۱۰ - درصورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو ، به محض به یادآوردن ، آن نوبت باد مصرف گردد ، مگر اینکه تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرارسیده باد . دراینصورت ، مقدار مصرف بعدی نباید دوبرابر گردد .
مقدار مصرف
تزریقی

بزرگسالان: ابتدا 40-20 میلی‌گرم به صورت مقدار واحد تزریق عضلانی یا وریدی می‌شود و سپس هر 2 ساعت تا حصول پاسخ كافی، مقدار 20 میلی‌گرم افزوده می‌شود. مقدار نگهدارنده بر اساس اندازه‌گیری غلظت سرمی تعیین می‌شود (1 یا 2 بار در روز). در خیز حاد ریوی (بدون بحران زیادی فشار خون) به عنوان مقدار شروع 40 میلی‌گرم تزریق وریدی می‌شود و در صورت عدم پاسخ كافی مجدداً پس از یك ساعت 80 میلی‌گرم تزریق می شود. به عنوان كاهنده فشار خون در بحران زیادی فشار خون در بزرگسالانی كه كلیه سالم دارند، مقدار 80-40 میلی‌گرم و در بحران زیادی فشار خون همراه با خیز ریوی یا نارسایی حاد كلیوی،‌مقدار 200-100 میلی‌گرم به صورت وریدی تزریق می‌شود.

كودكان: ابتدا mg/day1 به صورت مقدار واحد تزریق عضانی یا وریدی می شود وهر 2 ساعت mg/kg به مقدار مصرف افزوده می‌شود تا پاسخ مناسب حاصل شود.