آمپول جنتامایسین 40میلی گرم


Injection Gentamicin ( as sulfate ) : 40 mg/1ml ,موارد مصرف
جنتامایسین در درمان عفونتهای جدی مانند سپتی سمی و سپسیس نوزادان ، مننژیت و سایر عفونتهای CNS ، عفونت مجاری صفراوی ، پیلونفریت حاد یا التهاب عفونی حاد پروستات و همراه با یک پنی سیلین در درمان اندوکاردیت ناشی از استرپتوکوکوس ویریدانس یا استرپتوکوکوس فکالیس ، پنومونی در بیماران بستری و مننژیت لیتریایی مصرف می شود .
هشدارها
۱ - فاصله بین دفعات مصرف دارو در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه باید افزایش داده شود .

۲ - مصرف این دارو در بیماران سالخورده مبتلا به پارکینسون و نوزادان باید با احتیاط فراوان صورت گیرد .

۳ - از مصرف طولانی مدت این دارو باید خودداری کرد .
موارد منع مصرف
در صورت ابتلای بیمار به میاستنی گراو این دارو نباید مصرف شود .
عوارض جانبی
آسیب بخش حلزونی گوش ، مسمومیت برگشت پذیر کلیه ، بندرت کاهش منیزیم خون به ویژه در مصرف طولانی مدت و کولیت سودوممبران از عوارض احتمالی این دارو هستند .
تداخل های دارویی
در صورت مصرف همزمان آمینوگلیکوزیدها با سفالوسپورین ها ( به ویژه سفالوتین ) آمفوتریسین ، سیکلوسپورین و داروهای سیتوتوکسیک ، خطر بروز مسمومیت کلیوی ( و احتمالاً مسمومیت گوشی ) افزایش می یابد . مصرف همزمان آمینوگلیکوزیدها با نئوستیگمین و پیریدوستیگمین ، به دلیل اثر آنتاگونیستی ، اثر این داروهای کولینرژیک را کاهش می دهد . مصرف همزمان آمینوگلیکوزیدها با داروهای مسدد عصب - عضله ممکن است موجب ضعف بیشتر عضلات اسکلتی ، ضعف تنفس و حتی آپنه شود . خطر بروز مسمومیت گوشی درصورت مصرف آمینوگلیکوزیدها با داروهای مدر گروه لوپ ممکن است افزایش یابد . از مصرف همزمان دو یا چند آمینوگلیکوزید با یکدیگر و مصرف همزمان این داروها با کاپرئومایسین باید خودداری کرد ، زیرا خطر بروز مسمومیت گوشی و کلیوی و انسداد عصب - عضله ممکن است افزایش یابد . در مورد تداخل آمینوگلیکوزیدها با داروهای مدر بالقوه سمی برای گوش به تک نگار کلی این داروها مراجعه شود .
نكات قابل توصیه
۱ - از آنجا که دفع آمینوگلیکوزیدها عمدتاً کلیوی است و غلظت این داروها در ادرار زیاد خواهد بود ، بیمار باید به اندازه کافی آب یا مایعات مصرف کند تا غلظت زیاد دارو موجب آسیب به مجاری ادراری نشود .

۲ - تزریق زیر جلدی جنتامایسین توصیه نمی شود ، زیرا دردناک خواهد بود .

۳ - مقدار مصرف جنتامایین به ویژه در بیمارانی که دچار سوختگی شده اند یا عمل جراحی در پیش دارند و در زنان باردار یا مبتلا به بیماریهای زنان ممکن است کمتر یا بیشتر از مقدار توصیه شده باشد ، که این به دلیل تفاوت زیاد بین نیاز این گروه بیماران به این دارو است .

۴ - از آنجا که احتمال تشکیل کمپلکس بین جنتامایسین و سایر داروها وجود دارد ، مخلوط کردن این دارو با سایر داروها در یک محلول توصیه نمی گردد .
مقدار مصرف
بزرگسالان : مقدار مصرف این دارو از راه تزریق عضلانی ، تزریق آهسته وریدی یا انفوزیون ۲-۵ mg/kg/day در مقادیر منقسم و در فواصل ۸ ساعت می باشد . در صورت ابتلای بیمار به عیب کار کلیه فاصله زمانی بین دفعات مصرف دارو براساس کلیرانس کرآتینین تعیین می شود .

کودکان : در کودکان با سن کمتر از دوهفته به مقدار 3mg/kg هر ۱۲ ساعت و در کودکان با سن ۲ هفته تا ۱۲ سال به مقدار 2mg/kg هر ۸ ساعت مصرف می شود . مقدار مصرف این دارو از راه تزریق داخل غلاف طناب نخاعی 1mg/kg ( تا حداکثر 5mg/kg در صورت نیاز ) همراه با میزان ۲-۴ mg/kg/day در مقادیر منقسم هر ۸ ساعت بصورت تزریق عضلانی می باشد .