قرص آلفن ایکس ال ®


Extended release Tablets of Diclofenac Sodium 100 mg گروه درمانی: Analgesics Anti- inflammatory Drugs and Antipyretics داروهای مسکن ،ضد التهاب وضد تب ها


 موارد مصرف
دیکلوفناک به دسته داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی تعلق دارد. این دارو در جهت کاهش درد، تحریک، تورم و خشکی مفصل در آرتریت، نقرس و سایر بیماری های روماتیسمی استفاده می شود. از دیکلوفناک در درمان دیگر موارد درد مثل سردرد، درد عضلانی، درد قاعدگی، درد پس از جراحی و زایمان نیز استفاده می شود.

مكانیسم اثر


دیكلوفناك از مهار كننده های قوی آنزیم سیكلواكسیژناز است. این دارو همچنین پروستاگلندین ها، پروستاسایكلین و ترومبوكسان را كاهش می دهد.
هشدارها


1. در بیماران دچار اختلالات كلیوی، كبدی یا قلبی، با احتیاط و با حداقل میزان ممكن به كار رود. در ضمن وضعیت عملكرد كلیه مرتباً كنترل گردد.

2. در بیماران دچار زخم معده فعال از مصرف خودداری شود. همچنین بیماران با سابقه زخم بهتر است از مصرف این دارو پرهیز نموده و در صورت بروز صدمات معده ای- روده ای مصرف آن قطع گردد.

3. این دارو در افراد پیر و همچنین افرادی كه سابقه حمله آسم و حساسیتی دارند با احتیاط مصرف شود.

طی 2 سال گذشته گزارشات متعددی از فلج ناشی از تزریق دیكلوفناك در كودكان زیر 13 سال به مركز ثبت و بررسی عوارض جانبی داروها ارسال شده است.
فارماكوكینتیك


دیكلوفناك از راه های خوراكی یا ركتوم به طور كامل جذب می گردد. حداكثر غلظت سرمی 2 ساعت بعد از مصرف خوراكی ایجاد می شود. اتصال پروتئینی دارو 99 درصد بوده و متابولیت های دارو غیر فعال و نیمه عمر آن 2 ساعت است. دارو عمدتاً از راه ادرار دفع می گردد.
موارد منع مصرف
دیکلوفناک نباید در بیماران با سابقه حساسیت به آسپرین یا سایر داروهای ضد التهاب (همچون ایبوپروفن، ایندومتاسین یا پیروکسیکام)، بیماران مبتلا به زخم فعال معده یا دوازدهه و بیماران دچار پورفیری (نوعی بیماری خونی) استفاده شود.
عوارض جانبی
دیکلوفناک ممکن است باعث بروز عوارض خفیفی بشود. در صورت شدت یا ازمان علایم زیر با پزشک خود مشورت کنید: سرگیجه، خواب آلودگی، تحریک پذیری، سردرد، تهوع، استفراغ، ناراحتی یا درد معده، اسهال یا یبوست. اما در صورت بروز هر یک از علایم زیر، دارو را قطع و بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید: استفراغ خونی، اسهال خونی، مدفوع سیاه، ادرار خونی، کبود شدگی یا خونریزی غیرمعمول، وزوزگوش، سرگیجه (دوران سر)، تورم دست ها یا پاها، تب، اشکال در تنفس، بثورات پوستی، خارش و زردی پوست یا چشم ها
تداخل های دارویی


در مصرف همزمان با مهاركننده های انزیم تبدیل كننده آنژیوتانسین(ACE)، سبب مهار اثر ضد فشار خون این داروها گردیده، و احتمالاً خطر نارسایی كلیوی و هیپركالمی را افزایش می دهد. مصرف داروهای ضد میكروبی از دسته كینولون ها همراه دیكلوفناك خطر بروز تشنج را افزایش می دهند. خطر سمیت كلیوی در صورت مصرف همزمان سیكلوسپورین و دیكلوفناك افزایش می یابد. دفع لیتیوم و نیز احتمالاً متوتركسات به وسیله این دارو كاهش یافته، سمیت آنها افزایش می یابد.
نكات قابل توصیه
دیکلوفناک را پس از غذا یا همراه یک لیوان پر از آب یا شیر میل کنید. تا 30 دقیقه بعد از خوردن دارو دراز نکشید.

محصولات مشابه

قرص استامینوفن 500
قرص استامینوفن 500

گروه درمانی: Analgesics Anti- inflammatory Drugs and Antipyretics داروهای مسکن ،ضد التهاب وضد تب ها

قرص متورال 50 ®
قرص متورال 50 ®

Dosage Form: Tablets of Metoprolole Tartrate 50mg گروه درمانی: Cardiovascular Drugs داروهای قلبی عروقی